Kępińskie Zmówiny

O projekcie

Projekt “Kępińskie Zmówiny” zakłada realizację zadań służących docelowo organizacji wydarzenia – prezentacji ludowej obrzędu tzw.
zmówin, którą pokażemy jako scenkę rodzajową – mini spektakl. Inscenizacja posłuży za tło do prezentacji wierzeń ludowych, gwary wielkopolskiej, rękodzieła i tańca ludowego i potraw przygotowywanych dawniej w wiejskiej chacie, a towarzyszyć jej będzie wystawa starych fotografii weselnych. Mini spektakl (scenka rodzajowa – “Kępińskie Zmówiny”) będzie transmitowany on-line, na profilu społecznościowym ( Facebook) Kępińskiego Ośrodka Kultury, dzięki czemu zwiększone zostaną możliwości dotarcia do większej liczby potencjalnych odbiorców.
Prezentację poprzedzą warsztaty tematyczne (etnograficzne, kulinarne, tradycyjnego rękodzieła – haftu, taneczne, teatralne). Wspólnym mianownikiem działań projektowych jest pielęgnowanie dziedzictwa kulturalnego południowej Wielkopolski, przechowywanego w tradycjach, obrzędach i pamiątkach rodzinnych przez członków wiejskiej społeczności naszej gminy.
Nauka poprzez współudział i zabawę (z udziałem dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów) będzie czynnikiem integrującym i tworzącym płaszczyznę do międzypokoleniowych działań na rzecz lokalnej społeczności. Działania projektowe przygotowane zostaną w oparciu o wiedzę i umiejętności fachowców, a do udziału zaprosimy zainteresowane środowiska – społeczność wsi zmotywowana przez aktywne członkinie KGW. Ważny dla umacniania wspólnoty będzie też udział osób z niepełnosprawnościami, aktywizacja których stanowi wartość dodaną projektu.

Kępińskie zmówiny – spektakl

Działania warsztatowe

Spotkanie organizacyjne projektu KĘPIŃSKIE ZMÓWINY odbyło się w Kępińskim Ośrodku Kultury.
W spotkaniu uczestniczyli:
– Krzysztof Rospondek / etnograf i reżyser
– Irena Kurzawa /KGW MIKORZYN
– Bożena Paprocka / KGW SZKLARKA MIELĘCKA
– Ewa Mikołajczyk / KGW HANULIN
– Ewa Pogłodzińska – Wierzchowska/ Środowiskowy Dom Samopomocy
– Anna Jarczak / Klub Seniora “Pod Żurawiem”
– Magdalena Wieczorek/ Samorządowa Biblioteka Publiczna
– Paweł Wielgosz / instruktor tańca
– Dariusz Leśniarek / Dyrektor Kępińskiego Ośrodka Kultury
– Grzegorz Leks / Z-ca Dyrektora KOK, koordynator projektu
Były to również pierwsze warsztaty, w trakcie których przedstawiono główne założenia projektu “Kępińskie Zmówiny”. Etnograf wprowadził w temat specyfiki obrzędu zmówin, zwrócił uwagę na najważniejsze i charakterystyczne rzeczy:
– przybliżenie projektu teatralnego od strony etnograficzno-teatralnej,
– specyfika scenariusza,
– niezbędne rekwizyty, stroje,
– ustalenie terminów spotkań warsztatowych.

Warsztaty rękodzieła – haft ludowy

W Kępińskim Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty zanikającego rzemiosła – warsztaty haftu.
Trzydniowe warsztaty podstaw haftu poprowadziła Magdalena Wieczorek, propagatorka i pasjonatka sztuki ludowej. Ukończyła m.in. warsztaty haftowania i układania czepców u mistrzyni Stanisławy Kowalskiej z Goliny, warsztaty haftu nasnuwanego u mistrzyni Zofii Talarowskiej z Goliny i podstawy haftu ręcznego w Szkole Haftu Krystyny Duchniak.
Uczestnicy warsztatów poznali podstawowe ściegi takie jak stębnówka, sznureczek, łańcuszek, węzełek francuski, zadziergiwany, margerytkowy. Wykorzystując poznane ściegi  uczestnicy wykonali na płótnie wybrany przez siebie motyw. Prace uczestników warsztatu zostały wystawione w kinie Sokolnia przed spektaklem „Kępińskie Zmówiny”.

Warsztaty scenografii

W Całodziennym Klubie Seniora “Pod Żurawiem” oraz w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kępnie odbyły się warsztaty scenograficzne, na których uczestnicy pod okiem instruktora – etnografa przygotowywali rekwizyty, które posłużą do wystroju sceny podczas inscenizacji „Kępińskie Zmówiny”.

Warsztaty tańca ludowego

W Kępińskim Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty taneczne. Instruktor tańca po konsultacji z etnografem wprowadził uczestników warsztatów w charakterystykę tematu tańców ludowych. Uczestnicy zajęć poznawali takie tańce ludowe jak wiwat , polka i chodzony.

Warsztaty kulinarne

W siedzibie KGW Szklarka Mielęcka odbyły się warsztaty kulinarne. Uczestnicy warsztatów robili tradycyjne dania kuchni regionalnej takie jak podpłomyki, gzika ze szczypiorkiem i chlebem, smalec własnej roboty z chlebem, bieda placki, kasza jaglana z warzywami, zalewajka czy ciasto z kaszy manny. Po warsztatach odbyła się uczta degustacyjna. Dań warsztatowiczów można było również spróbować podczas przedstawienia „Kępińskie Zmówiny”.

Warsztaty teatralne

Teatralne spotkania warsztatowe to najpierw napisanie scenariusza, podział ról, a następnie pierwsze próby tzw. czytane. Później trwały intensywne próby poszczególnych scen i łączenia ich w spójną całość. Uczestnicy pilnie wsłuchiwali się we wskazówki prowadzącego- reżysera spektaklu Krzysztofa Rospondka. Warsztaty odbywały się w siedzibie KGW Szklarka Mielęcka.

Spektakl

Matko, ja to bym w żeniaczkę poszedł…

tymi słowami rozpoczyna się spektakl “Kępińskie zmówiny”.
Jak potoczą się losy młodych?
Kto dostanie czarną polewkę?
Co uradzą swatki z rodzicami?
Odpowiedzi znajdziecie podczas oglądania rejestracji filmowej spektaklu, którą znajdziecie tutaj:

“Kępińskie zmówiny – film”

Wydarzenia towarzyszące

Przed i po spektaklu we foyer kina publiczność mogła obejrzeć i degustować efekty pracy uczestników warsztatów zrealizowanych w ramach zadania.

Degustacja potraw regionalnych

Wystawa rękodzieła ludowego

Wystawa dawnej fotografii ślubnej