Pożegnalna “Próba” Chóru JUTRZENKA

Aktualnosci

Dziś w siedzibie Kępińskiego Ośrodka Kultury miało miejsce spotkanie Chóru JUTRZENKA inne niż wszystkie. Owszem – zabrzmiały ulubione melodie, ale nie była to próba naszych chórzystów – 30 -to latków. W roku Jubileuszowym postanowili zakończyć wieloletnią działalność. Mówili o tym od wiosny, choć dali się namówić na letni występ na Kępińskim Rynku. Mieliśmy przyjemność gościć ich, i gratulować Jubileuszu w dniu 19 lipca, wspólnie z zaprzyjaźnionym chórem Harmonia rozśpiewali nam wówczas wieczorny letni klimat melodiami znanymi, lubianymi i po prostu polskimi. Dziś był dzień podziękowań, wzruszeń, gratulacji, prezentów i wspomnień. Dyrektor Kępińskiego Ośrodka Kultury jest mocno poruszona faktem rezygnacji z działalności, mimo podjętej decyzji – prosiła kolejny raz – o jej ponowne przedyskutowanie. Chórzyści jednak mówią o zdrowiu, które już niedomaga, o trudnościach związanych z wiekiem, rozumiemy, ale bolejemy nad tą decyzją.
Wielkie podziękowanie swoim Chórzystom złożyła Pani Cecylia Płaza – wieloletni dyrygent chóru i Pan Tadeusz Piecuch – Prezes Chóru. Docenili każdego. Piękna więź, jaka zawiązała się między chórzystami dzięki wieloletnim spotkaniom, występom i towarzyszącymi im radościom to coś, czego można po prostu im … pozazdrościć.
Na dziś krótka garść informacji o sukcesach, jakie towarzyszyły tej pięknej społecznej inicjatywie muzycznej. Na dziś – bo spotkanie pokazało, że historia Chóru jest o wiele bogatsza niż informacje, które posiadamy, zatem mam nadzieję, że wspólnie z Zarządem Chóru przygotujemy publikację na ich temat.

Chór “Jutrzenka” powstał w lutym 1989r. w Kępnie z inicjatywy obecnego prezesa Związku Niewidomych i Niedowidzących pani Henryki Lubryka i Kierownika muzycznego, dyrygenta pani Cecylii Płazy, która z ogromnym zaangażowaniem pracuje na rzecz chóru.”Jutrzenka” od 1996roku jest członkiem POLKIEGO ZWIĄZKU CHÓRÓW I ORKIESTR.
W swojej działalności odnosił wiele sukcesów, czego dowodem są:

  • Nagroda Najwyższy Laur Burmistrza Miasta Turka na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Muzycznej Niewidomych w Turku w 1994
    oraz w 1998 roku;
  • w latach 1995, 1996, 1997,2000 oraz 2004 I Nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Muzycznej Niewidomych w Turku;
  • I Nagroda w roku 1994 oraz 1996 na Ogólnopolskim Przegladzie Zespołów Niewidomych “Widzieć muzyką” w Kielcach;
  • w 1995 Nagroda Dyrektora Centrum Kultury w Kielcach;
  • II Nagroda 1998r. na Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów “Cecyliana98” w Kielcach;
  • w 2001r. Chór “Jutrzenka” wraz z chórem “Lira” z Ostrowa Wielkopolskiego Koncertował w Kościele Św. Krzyża w Warszawie;

W 2010 roku chór brał udział w wojewódzkich eliminacjach Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów zdobywając I miejsce i uzyskując nominację do Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów w Bydgoszczy. Na tym przeglądzie chór “Jutrzenka” zdobył II miejsce.
Jutrzenka występuje w środowisku Kępińskim i poza Kępnem: Polanica, Kudowa Zdrój, Ciechocinek, Ostrów Wlkp., Kalisz, Częstochowa.

Ostatni (obecny) Skład Zarządu chóru “Jutrzenka”:
Prezes: Tadeusz Piecuch
Z-ca prezesa: Andrzej Mega
Skarbnik: Zofia Kołodziej
Członek: Stefania Jerczyńska
Członek: (dyrygent) Cecylia Płaza

Dodaj komentarz