WARSZTATY PIECZENIA ROGALIKÓW KĘPIŃSKICH
O warsztatach…
****Rogaliki Kępińskie ****
11 listopada przypada wspomnienie Świętego Marcina, postaci której obecność stale przejawia się w życiu naszego miasta.
Aby uczcić to święto, w Kępińskim Ośrodku Kultury zorganizowane zostały warsztaty pieczenia rogali kępińskich. Wypieka się je z ciasta półfrancuskiego, a ich sercem jest nadzienie z białego maku – niezwykle aromatyczne i wypełnione dużą ilością bakalii.
Podczas warsztatów obecni mieli okazję uczestniczyć w całym procesie powstania tych słodkich wypieków. Na początku przygotowali ciasto, które wymaga przekładania zimnym masłem, wielokrotnego wałkowania i chłodzenia. Następnie przyrządzono tradycyjne nadzienie – z białego maku z dodatkiem miodu, orzechów i pachnącej skórki pomarańczowej. Upieczone rogale zostały oblane lukrem i posypane bakaliami.
Warto podkreślić, że tradycja rogali marcińskich wywodzi się z Wielkopolski gdzie podbiły one serca wielu smakoszy.
Sam kształt rogali, według legendy, pochodzi od podkowy zgubionej przez konia św. Marcina. Święty jest symbolem dobroczynności, a tradycja dzielenia się i jedzenia rogali przypominana i kultywowana jest co roku 11 listopada.
Dziękujemy wszystkim za przybycie, zaangażowanie, pomoc, wspaniale spędzony czas i wspólną zabawę!
Bardzo dziękujemy Pani Bożenie Paprockiej, Annie Tomczyk, Janinie Rogowskiej oraz Monice Wojtasik z KGW Szklarka Mielęcka za pełne zaangażowania przygotowania oraz za przeprowadzenie warsztatów kultywowania tradycji wielkopolskich.
Przepis…
Kępińskie rogaliki – marcinki
- na cieście drożdżowo – francuskim
Ciasto :
2 szklanki ciepłego mleka
7 szklanek mąki pszennej /ok.1kg/
1/2 paczki drożdży
2 jajka
1 łyżeczka ekstraktu wanilii
6 łyżek cukru
pół łyżeczki soli
1/3 kostki masła
plus 2 kostki do przekładania ciasta
Nadzienie :
1/2 kg białego maku
200g cukru pudru,
200g miodu
300g pokruszonych biszkoptów
4 jajka
100g orzechów włoskich
100g orzechów laskowych
100g migdałów
100g rodzynek
100g kandyzowanej skórki pomarańczowej
śmietana słodka 18 %
Wykonanie nadzienia :
Mak ,orzechy, sparzyć gorącą wodą. Odcedzić ,zmielić 2-3 razy z migdałami, rodzynkami. Stopniowo zmieszać z cukrem pudrem, dodać zmielony mak, bakalie , pokruszone biszkopty, kandyzowaną skórkę pomarańczową. Wymieszać i dodać stopniowo śmietanę , aby uzyskać zwartą masę.
Wykonanie ciasta:
– Zrobić rozczyn – 1 szklanka letniego mleka , drożdży, 1łyżka cukru, 3 łyżki mąki pszennej ,wszystko wymieszać i zostawić do wyrośnięcia na ok.10 min.
– Do reszty ciepłego mleka dodać 1/3 kostki masła i delikatnie podgrzać.
– Mąkę przesiać przez sitko do miski ,dodać sól , 5 łyżek cukru , wanilię i wyrośnięty rozczyn z drożdżami. Wszystko delikatnie wymieszać
– Dodać rozmącone 2 jajka i stopniowo dolewać ciepłe mleko z masłem.
– Ciasto wyrabiać ok. 10 -15 minut ,aż będzie elastyczne i gładkie.
– Uformować w prostokąt, owinąć lekko folią i schłodzić w lodówce ok.1 godz.
– Schłodzone ciasto wyłożyć na stolnicę i rozwałkować w prostokąt o wymiarach ok.30 X15cm ,
– 2 kostki masła, aby łatwo smarować równomiernie po cieście .
Skleić i rozwałkować w prostokąt podsypując małą ilością mąki. Proces wałkowania powtarzać 2-3 razy. Zawinąć we folię i do lodówki na całą noc.
Zawijanie rogalików
Ciasto podzielić na 3 części , rozwałkować na prostokątny placek. Podzielić na trójkąty, dodać masę makową ,posmarować rozmąconym żółtkiem z mlekiem. Układać na blaszce. Piec w temp.180st.C /góra – dół/.Ciepłe lukrować i posypać bakaliami.
SMACZNEGO !!!
Rogaliki marcinki
– na drożdżowym cieście
Składniki
24 sztuki
- 600 g mąki pszennej
- 30 g świeżych drożdży
- 250 ml mleka
- 125 g masła
- 5 łyżek cukru
- szczypta soli
- 3 jajka
- do posmarowania: żółtko + 1 łyżka mleka
Przygotowanie
- Drożdże włożyć do kubka, wlać 50 ml ciepłego mleka. Dodać łyżeczkę cukru, 3 łyżki mąki pszennej i wymieszać. Odstawić na ok. 10 minut do wyrośnięcia.
- Do reszty ciepłego mleka dodać pokrojone w kosteczkę masło i delikatnie podgrzać (ma być lekko ciepłe).
- Do dużej miski wsypać mąkę, dodać sól, cukier, miód i wymieszać. Zrobić w środku wgłębienie, wlać rozczyn z drożdży i zacząć mieszać delikatnie składniki. Dodać jajka, następnie stopniowo wlewać lekko ciepłe mleko z masłem cały czas wolno mieszając łyżką.
- Ciasto wyrabiać w misce przez około 10 – 15 minut aż będzie gładkie i elastyczne. Przykryć ściereczką i odstawić na 45 minut do wyrośnięcia.
- Wyjąć na oprószoną mąką stolnicę i połączyć w gładką kulę chwilę wyrabiając ciasto. Podzielić na 3 części. Pierwszą część rozwałkować na placek prostokątny. W razie potrzeby podsypać mąką. Pokroić na 8 trójkątów. Powinno być ok.24 rogalików.
- Zawinąć rogaliki zaczynając od podstawy trójkąta. Wcześniej dodać
- masę makową. Odkładać na blachy wyłożone papierem do pieczenia z zachowaniem odstępów. Odstawić na ok. 20 minut do podrośnięcia. W międzyczasie za pomocą pędzelka posmarować wierzch roztrzepanym żółtkiem z mlekiem.
- Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Wstawić pierwszą blaszkę z rogalikami i piec na złoty kolor przez ok. 20minut. Upiec pozostałe rogaliki. Posmarować lukrem na ciepło oraz posypać migdałami, orzechami .
SMACZNEGO !!!
- Nadzienie
- 300 g białego maku
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 100 g orzechów włoskich
- 100 g migdałów
- 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 2 łyżki gęstej kwaśnej śmietany 18%
- 3 podłużne biszkopty, pokruszone na okruszki
- 3 łyżki miodu
- 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka do posmarowania
- posiekane orzechy włoskie lub migdały do posypania
Mak i orzechy sparzyć gorącą wodą, po 15 minutach odcedzić i odsączyć. Zmielić dwukrotnie w maszynce razem z migdałami. Składniki na masę na rogale stopniowo zmieszać , z cukrem pudrem, dodać zmielony mak z bakaliami, okruszki biszkoptowe i posiekaną kandyzowaną skórkę pomarańczową. Dobrze wymieszać, dodać śmietanę – ale tylko tyle by uzyskać dość zwartą, plastyczną masę. Masa na rogale nie powinna być zbyt płynna, ani zbyt twarda dodając stopniowo śmietanę.
Ciasto na rogaliki rozwałkować na prostokąt o wymiarach mniej więcej 65 x 34 cm i pokroić na 12 trójkątów (o długich bokach). Rozsmarować nadzienie zostawiając mały margines na wszystkich bokach trójkąta – zwijać rogaliki zaczynając od najszerszego boku, w kierunku wierzchołka. Ułożyć na blaszce, przykryć i pozostawić do wyrośnięcia .