Koncert Pani Stanisławy Celińskiej z zespołem Macieja Muraszko

Aktualnosci, IC Festiwal trzech kultur

To był wspaniały, niepowtarzalny koncert🎼🎷🎹
Znakomita polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, pieśniarka o niezwykle wszechstronnym talencie – Stanisława Celińska, wystąpiła z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko.
Aktorka potrafi zaczarować publiczność swoim charyzmatycznym a jednocześnie naturalnym głosem. Choć Stanisława Celińska daleka jest od gwiazdorstwa to przyciągnęła na koncert prawdziwe tłumy. Aktorka -pieśniarka wykonała z niesamowitą naturalnością i mądrością pieśni piękne w swej prostocie i pouczające, o głębokim przekazie emocjonalnym. Śpiewane przez nią teksty tchną życiową mądrością. Dzięki temu przyciągają słuchaczy, wykorzystując pełną paletę barw i emocji. Większość utworów, które zabrzmiały podczas koncertu pochodzi z płyty „Atramentowa”, która osiągnęła status Platynowej.

Słów kilka o samej Królowej – Pieśniarce:

Akademię Teatralną w Warszawie ukończyła w 1969 roku pod kierunkiem niezapomnianej Ryszardy Hanin. Przez lata kariery związana była niemal wyłącznie z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Na Woli, Ateneum, Nowym, Dramatycznym, Studio, Kwadrat i Współczesnym.

W filmie debiutowała u boku Daniela Olbrychskiego w „Krajobrazie po bitwie” Andrzeja Wajdy (1970, nagroda aktorska w Łagowie). Rola młodej Żydówki Niny, której rodzina została wymordowana w czasie wojny, o mały włos nie przyniosła jej nagrody aktorskiej na MFF w Cannes. W dekadzie lat 70-tych była jedną z największych i najpiękniejszych gwiazd polskiego kina. Grała w filmach m.in.: Krzysztofa Zanussiego, Stanisława Barei, Jerzego Antczaka, Janusza Majewskiego, Andrzeja Kostenki, Wojciecha Marczewskiego, Piotra Szulkina, Barbary Sass, Andrzeja Barańskiego, Kazimierza Kutza. Za tragikomiczną rolę Izy Gęsiareczki, jednej z byłych ukochanych głównego bohatera w „Spisie cudzołożnic” Jerzego Stuhra otrzymała nagrodę na FPFF w Gdyni (1994).

Udział w komediach: „Złote runo” Janusza Kondratiuka (1996) i „Fuks” Macieja Dutkiewicza (1999) przyniósł jej nominację do Orła. Statuetkę Polskiej Nagrody Filmowej, jak również nagrodę na FF w Szanghaju otrzymała w 2001 roku za rolę w komedii „Pieniądze to nie wszystko” Juliusza Machulskiego.

Słynie także ze znakomitych ról teatralnych. Poza występami u Erwina Axera i Krzysztofa Warlikowskiego, jedną z najważniejszych, scenicznych kreacji była rola w monodramie według „Księgi Hioba” w reżyserii Bohdana Cybulskiego, zatytułowanym „De Profundis” (1984, nagroda Ministra Kultury i Sztuki za szlachetną formę poetyckiej interpretacji poezji).

W 1986 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1995 roku – uhonorowano ją nagrodą „Prometeusza” za ogół twórczości estradowej, w 2001 – nagrodą Teatru Polskiego Radia „Wielki Splendor” za kreacje radiowe, a w 2002 otrzymała statuetkę Feliksa Warszawskiego oraz nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę w „Oczyszczonych” Sarah Kane w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

Wybitną twórczość komediową Stanisławy Celińskiej doceniono na VIII Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku, przyznając jej statuetkę Melonika w 2007 roku.

Najnowszą kreacją tej wybitnej aktorki jest rola pieśniarki, której najlepszą recenzją są niezliczone nagrody jakie otrzymała za podwójnie platynową „Atramentową”, złoty „Suplement” i złote kolędy „Świątecznie, m.in. podczas 53 KFPP w Opolu w 2016 roku otrzymała – po raz pierwszy w historii festiwalu – nagrodę Narodowego Centrum Piosenki Polskiej oraz uhonorowana została Złotym Mikrofonem. Najnowsza płyta artystki pt. „Malinowa” ukazała się w maju 2018 r. i składa się w większości z autorskich tekstów, do których muzykę skomponował Maciej Muraszko. Laureatka nagrody muzycznej Fryderyki 2019 w kategorii: Album Roku Muzyka Poetycka za album „Malinowa…”

Utwory z tej właśnie płyty, a także  – jak udało się nam dowiedzieć – także nowej – ATRAMENOWEJ usłyszymy podczas naszej Festiwalu, w którym kultywujemy w dniu dzisiejszym kulturę polską

Przed Państwem pieśniarka, aktorka, laureatka wymienionych nagród – Stanisława Celińska z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko.

Dodaj komentarz