Festiwal Trzech Kultur 2023

Aktualnosci

Za nami kolejna, szósta już edycja wyjątkowego wydarzenia zainicjowanego i organizowanego co roku w naszym mieście. Festiwal Trzech Kultur w Kępnie odbywał się od 1 do 3 września 2023 r. Kępiński Jest to wyjątkowe wydarzenie kulturalne i edukacyjne zarazem, którego idea ściśle powiązana jest z dziejami naszego miasta. Nawiązuje bowiem do czasów, kiedy w Kępnie żyli wyznawcy trzech religii, celebrując wielonarodową historię i wpisując żydowskie oraz niemieckie dziedzictwo we współczesny polski kontekst społeczny. Co roku Festiwal, organizowany przez samorząd gminny i instytucje kultury, jest szansą spotkania z najwybitniejszymi artystami, historykami czy pisarzami, dając jednocześnie możliwość zaprezentowania się lokalnym twórcom i regionalistom. W programie tegorocznego Festiwalu znalazło się ponad 20 wydarzeń: koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, prelekcje oraz spacery historyczne.

W piątek, 1 września odbył się spacer historyczny z Mirosławem Łapą pn. „Kępno śladem trzech kultur”. Na festiwalowej scenie zlokalizowanej na kępińskim Rynku wystąpili reprezentanci lokalnej sceny muzycznej All-most COLLECTIVE. Po oficjalnym otwarciu  Festiwalu odbył się koncert Kuby Badacha z zespołem „Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny”.

Drugiego dnia, 2 września, sceniczne prezentacje rozpoczął koncert utworów muzyki żydowskiej, bałkańskiej i cygańskiej w wykonaniu trzech wokalistek: Sylwii Wrzalskiej, Moniki Szczot i Agaty Góreckiej-Lipińskiej, którym towarzyszył zespół Części Zamienne. Festiwalowa publiczność oklaskiwała wspaniałą Alicję Majewską i Włodzimierza Korcza z Warsaw String Quartet i bawiła się podczas koncertu BUM BUM Orkestar. Tego dnia odbyły się też warsztaty kuchni żydowskiej i wielkopolskiej oraz gra planszowa przybliżająca historię miasta w Muzeum Ziemi Kępińskiej.

W niedzielę, 3 września przed Kościołem pw. św. Marcina w Kępnie odbyła się Modlitwa Trzech Wyznań, po której wyruszono na spacer historyczny z Mirosławem Łapą „W świątyni”. W Kościele Ewangelicko-Augsburski miały miejsce: prelekcja Dominika Makoscha, której bohaterem był rabin Jakub Symcha Rehfisch oraz spotkanie autorskie ze znanym polskim reporterem Wojciechem Tochmanem. Na Rynku odbywały się prezentacje taneczne dzieci i młodzieży, a zwieńczeniem festiwalowych propozycji były dwa fantastyczne koncerty:  Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Agnieszki Duczmal oraz kończący tegoroczne spotkanie z trzema kulturami – występ zespołu FISZ EMADE TWORZYWO.