2020 rok w KOK

Aktualnosci, IC ARCHIWUM WYDARZEŃ

Rok 2020 zapowiadał się dla Kępińskiego Ośrodka Kultury bardzo dobrze, W naszych planach znalazło się wiele wydarzeń artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych, które miały integrować społeczność miasta i gminy. Wielkie widowiska plenerowe, kameralne koncerty i spektakle, plenery malarskie, festiwale, warsztaty artystyczne, bogata oferta zajęć edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych – tak, to miało się wydarzyć w bieżącym roku.

Rozpoczęliśmy już 5 stycznia kołyszącymi rytmami przebojów ery swingu w wykonaniu Olgi Maroszek z zespołem Apertus Quartet. Przebojowe wykonanie utworów z repertuaru Elli Fitzgerald, Franka Sinatry, czy Cola Portera wyprowadziło licznie zgromadzoną w kinie „Sokolnia” publiczność w iście karnawałowy nastrój. Bisom – można rzec – nie było końca, w związku z czym „Koncert noworoczny z Kępna” zakończył się dużo później niż planowaliśmy, ale ku zadowoleniu publiczności.

Ten rok dla mieszkańców Kępna był szczególny – świętowaliśmy 100-lecie powrotu naszego miasta do Macierzy. Wydarzenia kulturalne związane z tą rocznicą otworzyła 17 stycznia uroczystość na Rynku. Przemarsz delegacji, okolicznościowe wystąpienia gości, złożenie wiązanek przy huku armat „wiwatówek” Bractw Kurkowych – to część oficjalna. Po niej tłumnie zgromadzeni mieszkańcy byli naocznymi świadkami historycznych wydarzeń, jakie doprowadziły do dnia, w którym w Kępnie znów dumnie zaczęła powiewać polska flaga. Wszystko to za sprawą grupy rekonstrukcyjnej z Ostrowa Wlkp., która przy wsparciu dzieci i młodzieży ze szkół naszej gminy w oryginalnych strojach z epoki, z autentycznymi samochodami i militariami z początku XX wieku zainscenizowała kluczowe wydarzenia z dziejów Kępna okresu I wojny światowej.

Nie zabrakło również tradycyjnego już w kępińskim kalendarzu wydarzeń kulturalnych koncertu kolędowego w Kościele Św. Marcina. 26 stycznia z kolędami i pastorałkami odwiedziła nas Magda Steczkowska. Dobór repertuaru sprawił, że artystka nie musiała długo namawiać wrażliwej naszej publiczności do wspólnego śpiewu.

Pisaliśmy już o tym, że rok 2020 dla Kępnian był historycznie wyjątkowy. Kolejnym wydarzeniem upamiętniającym 100-lecie był koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który odbył się 2 lutego w Hali Widowiskowo-Sportowej w Kępnie. „Za mundurem Kępno sznurem” można sparafrazować znane powiedzenie. Owacje na stojąco podczas finału koncertu to dowód wysokiego kunsztu wokalnego i instrumentalnego wojskowych muzyków. Zanim jednak dotarliśmy do finału rozkoszą dla uszu było wsłuchiwać się w piękno polskiej piosenki żołnierskiej, która na przestrzeni wieków ewaluowała, wciąż zyskując na swym pięknie i mocy przekazu.

Od 3-go do 7-go lutego, w ramach ferii zimowych trwała Zimowa Akademia KOK. Z naszej oferty skorzystała spora grupa najmłodszych. Czekały na nich zajęcia z ceramiki, gotowanie, tańce, filmy i wycieczka do Centrum Nauki w Łodzi. Wszystkie spotkania prowadzili instruktorzy, którzy na co dzień prowadzą sekcje edukacyjno-kulturalne w Kępińskim Ośrodku Kultury.

W przeddzień Święta Kobiet z recitalem zawitał do Kępna Sławek Uniatowski. W programie znalazły się największe przeboje Zbigniewa Wodeckiego i Andrzeja Zauchy. Panie zgromadzone na widowni były zachwycone, panowie – również docenili umiejętności wokalne aktora znanego z popularnego serialu. Po koncercie odbyło się losowanie voucherów, które przekazali nam lokalni przedsiębiorcy.

Już zaczęliśmy planować majówkę i inne imprezy plenerowe, gdy niespodziewanie okazało się, że najbezpieczniej zostać w domu, a wspólne biesiadowanie trzeba przesunąć w przyszłość. Ale i w takim czasie szybko znaleźliśmy sposób na „przestój”. Z pomocą kilku wolontariuszek zaczęliśmy – z potrzeby chwili – szyć maseczki, w tym okresie rzecz najbardziej poszukiwaną. Uszyliśmy ich ponad 800, trafiły do Domów Pomocy i Kępińskiego Szpitala.

Ruszyły też nasze internetowe poradniki „zrób to sam” i konkursy wielkanocne.

27 kwietnia rozpoczęliśmy internetowy festiwal „Uwierz Polsko!” W zamierzeniach miał to być Przegląd Twórczości Patriotycznej Młodych połączony z warsztatami wokalnymi i zakończony galą w sali Kina Sokolnia. Jednak tempora mutantur i powstał festiwal on-line. Z przesłanych nagrań powstał film, który nie tylko dokumentuje festiwal, ale również wpisuje się w cykl wydarzeń artystycznych związanych z obchodami 100 rocznicy powrotu Kępna do Macierzy. Ponieważ nowe rządowe rozporządzenia złagodziły trochę istniejące wówczas zasady 2 lipca br. mogliśmy spotkać się z uczestnikami festiwalu, tak jak obiecaliśmy w filmie finałowym. Każdy zaprezentował utwór zgłoszony do festiwalu w blasku scenicznych świateł, z nagłośnieniem, przed żywo reagującą publicznością – wszystko oczywiście z zachowaniem dystansu społecznego, i reżimu sanitarnego. Spontanicznie, po rozdaniu nagród wszyscy – uczestnicy i publiczność – wykonaliśmy jeden z festiwalowych utworów.

Nadeszły wakacje – czas relaksu, odpoczynku od zajęć szkolnych, ale również czas letnich przygód, nowych przyjaźni i swobodnego rozwijania swoich pasji. Dlatego Kępiński Ośrodek Kultury zaprosił naszych milusińskich na WysKOKowe Wakacje. 

Pozwólmy sobie na trochę statystyki. W okresie od 6 do 31 lipca odbyły się 4 wysKOKowe turnusy, podczas których 58 uczestników w wieku 7-14 lat pod opieką 8 wysKOKowych Profesorów rozwijało kreatywność i umiejętność współdziałania w grupie. Eksperymenty naukowe, tańce, muzykowanie, rywalizacje turniejowe, zabawy ruchowo-dydaktyczne, zajęcia plastyczno-manualne, seanse filmowe i zajęcia fotograficzno-filmowe w terenie i 4 wyjazdy do ośrodka “Na Wzgórzu”, gdzie czekały na wszystkich jazdy konne, turnieje, poszukiwania skarbów, zabawy, zajęcia ze zwierzętami i ogniska. W sierpniu wydarzeniami WysKOKowych Wakacji były: całodniowa wycieczka do JURAparku w Krasiejowie i możliwość zarejestrowania piosenki na Wakacyjnym Singlu. Podczas indywidualnych spotkań z uczestnikami przeprowadzono warsztaty wokalne, a następnie odbywały się sesje nagraniowe, podczas których zarejestrowano przygotowane utwory. 25 września odbyła się mała uroczystość, podczas której młodzi wykonawcy otrzymali swoje single oraz pamiątkowe “złote płyty”.

Dla całej społeczności kępińskiej Kępiński Ośrodek Kultury we współpracy z Projekt Kępno Sp. z o.o. zorganizował dwa plenerowe seanse filmowe. 31 lipca niepowtarzalną okazję “posmakowania” woodstockowej atmosfery rockowych koncertów mieli mieszkańcy Kępna na seansie filmu „Przystanek Woodstock”, a 21 sierpnia po raz pierwszy w naszym mieście na parkingu obok Quarium odbyła się projekcja dla zmotoryzowanych, czyli popularna szczególnie w USA forma kina samochodowego.

To był długo oczekiwany wieczór tak dla Organizatorów – Stowarzyszenia Plastyków Amatorów Powiatu Kępińskiego i Kępińskiego Ośrodka Kultury – jak i miłośników malarstwa. Wystawa miała być otwarta 28 marca, ale stało się inaczej i wydarzenie to miało miejsce 28 sierpnia br. Ciepły sierpniowy wieczór, na skwerku KOK zamontowano scenę, przygotowano prawdziwie letnią artystyczną kawiarenkę, by zachowując obowiązujące rygory miłośnicy sztuk pięknych mogli spotkać się z artystami i w bezpieczny sposób obejrzeć eksponowane w sali KOK efekty ich pracy nad tematem przewodnim, czyli chwilą zatrzymaną w filmowym kadrze.  Tradycyjnie na wernisażu Kępińskich Plastyków nie zabrakło odrobiny innej sztuki – muzyki. Tym razem w akustycznym klimacie kilka muzycznych “kadrów o miłości” zaśpiewała Julia Leśniarek.

Koniec sierpnia i wrzesień, to czas, w którym przygotowywaliśmy się do rozpoczęcia zajęć edukacyjno-kulturalnych 2020/2021. Przygotowaliśmy sale, aby spełniały warunki obowiązujących zasad bezpieczeństwa publicznego, wyliczyliśmy maksymalną ilość uczestników mogących jednocześnie przebywać w pomieszczeniu i rozpoczęliśmy nabór. Już od 19-go września rozpoczęły się zajęcia we wszystkich zaproponowanych przez nas sekcjach i kółkach zainteresowań. 24 października wstrzymaliśmy formy grupowe, a 7 listopada również spotkania indywidualne.

W październiku i listopadzie realizowaliśmy wspólnie z Dariuszem Pietrzykowskim i Sławomirem Janeltem projekty z programu „Kultura w drodze”, ale o tym dowiedzie się (tutaj-Jesienna Zaduma) i (tutaj-Objazdowy Klub Animatora).

Na początku grudnia zaproponowaliśmy wszystkim, którzy odwiedzają naszego facebooka i stronę www Internetowy Festiwal Świątecznych Życzeń. Wystarczyło nagrać np. telefonem krótkie życzenia świąteczne lub noworoczne, przesłać do nas – my połączyliśmy wszystko w jeden filmik i opublikowaliśmy.

Cóż, rok 2020 był inny. Jednak, jako Kępiński Ośrodek Kultury wykorzystaliśmy każdy moment złagodzenia rygorów, aby nieść „kaganek kultury”. Udało nam się wiele pomysłów zrealizować, staraliśmy się w miarę naszych możliwości i obowiązujących przepisów, aby nasza oferta zaspokoiła oczekiwania każdej grupy wiekowej odbiorców. Również dzięki różnym formom działalności on-line wielu z Państwa daliśmy szansę rywalizacji w konkursach, korzystania z naszych wesołych poradników oraz uczestnictwa w zarejestrowanych i opublikowanych wydarzeniach, które odbyły się bez udziału publiczności.

Dodaj komentarz