DOŻYNKI GMINNE W KĘPNIE

Aktualnosci, IC Dożynki gminne

W piękną, słoneczną niedzielę, 13 sierpnia 2023 r., w Kępnie miało miejsce tegoroczne Święto Plonów, podczas którego za zbiory dziękowali rolnicy naszej gminy. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna, po której spod Kościoła pw. Św. Marcina wyruszył barwny korowód dożynkowy. Przejazd bryczek i rolniczych pojazdów ulicami miasta zakończył się na kępińskim Rynku, na którym odbyła się część obrzędowa i oficjalna dożynkowego święta.

Obrzęd dożynkowy w tym roku poprowadził Zespół z Kociny. Tradycyjny bochen upieczony z tegorocznych zbóż – zgodnie ze zwyczajem – przynieśli starostowie: Jolanta Wróbel z Ostrówca i Łukasz Baciński ze Świby. Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Piotr Psikus podziękował rolnikom za plony i częstował mieszkańców chlebem. Za pracę na roli dziękowali też licznie przybyli do Kępna goście. Podczas niedzielnych uroczystości odbył się konkurs na najciekawsze stoisko wiejskie gminy Kępno. Jury przyznało nagrodę główną KGW Osiny, wyróżnienia otrzymały: Olszowa i Borek Mielęcki.

Na scenie wystąpili tancerze działającego w Kępińskim Ośrodku Kultury Studia Tańca „Retro”, którzy wykonali tradycyjne polskie tańce, takie jak kujawiak, oberek, krakowiak czy wiązanka tańców lubelskich. Następnie oklaskiwano występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, na który złożyły się najpiękniejsze pieśni i tańce ludowe oraz narodowe. Wspaniałe, barwne widowisko w wykonaniu utalentowanych wokalistów i tancerzy na długo pozostanie w pamięci uczestników rolniczego święta. Kolejnym punktem programu artystycznego był koncert Teresy Werner, prezentującej swoje największe przeboje. Dożynki Gminne w Kępnie zakończyła potańcówka przy fontannie z Arletą Królak i Marią Lubryką.